Дополнителната министерка за финансии Гордана Димитриеска-Кочоска за непочитување на нејзините права како и за грубото кршење на одредбите од Законот за Владата.

Кочоска во својот Фејсбук статус вели дека со оваа пресуда, Одлуката на ДИК во однос на тоа дека унапредувањата во Министерството за финансии не биле правни, финансиски и кадровски прашања поврзани со организација на изборите се поништува, а Одлуката на Управниот суд со која се потврдуваше Одлуката на ДИК се преиначува, дотолку повеќе што истата се оценува како незаконита.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.