Претседателот на РКЕ, Марко Бислимовски во „Топ Тема“ на „Телма“ зборуваше за тоа дека некои училишта се „прилепени“ на кујните за да плаќаат струја по цена на регулираниот пазар.

„Во некои училишта има кујни, кои според тарифниот систем имаат цена како за домаќинствата. Има и такви кои се прилепени на кујните за да плаќаат цена на регулираниот пазар, а тоа е проблем затоа што сметката на крајот ја плаќаат граѓаните“, кажа Бислимовски.

Бислимовски вели дека мора сите да се однесуваат одговорно во услови на криза.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.