Турската компанија „Балканлар пластик“ почна со изградба на фабрика во ТИРЗ Скопје 1, каде во повеќе фази планира да инвестира 7,5 милиони евра и да отвори на почетокот 80, а за три години 306 работни места. Во Скопје ќе произведува пластични производи и тоа амбалажа за хемиската и прехранбената индустрија според потребите на клиентите.

Ерен Чаликер од „Балканлар пластик“ истакна дека одлучиле да вложат во земјава, а со поддршка на Владата и ТИРЗ им било овозможено во многу краток рок да ги направат подготовките за старт на инвестицијата.

Со вложувањето во земјава планираме да придонесеме за нови вработувања. Очекуваме инвестицијата да биде успешна и ќе дадеме се од наша страна да се оствари овој проект. Тука ќе произведуваме пластични производи според потребите на купувачите – рече Чаликер.

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев истакна дека ова е една од 30-те фабрки што се градат во државата.

Турција е еден од најголемите партнери на нашата држава, лани имаше директни инвестиции од 36,2 милиони евра, а во првиот квартал од годинава 16,3 милиони евра што покажува тенденција на раст и очекуваме до крај на годината ланската бројка да биде надмината во голема мерка – рече Анѓушев.

Анѓушев посочи дека како Влада ќе направат се што е во нивна моќ да ги поддржат сите домашни и странски инвеститори за, како што рече да извезуваме производи, а не луѓе од нашата држава.

Само со индустријализација на државата можеме да обезбедиме одржлив развој во економијата и одржливи бројки на растот на БДП. Тоа е знак на посветеноста на Владата на градбата и поддршката на реалната економија како што ево целиот демократски свет и како што треба долгорочно да биде во државата за да направиме одржлива економија која ќе расте на подолг рок, наместо економија која ќе има варијации во својот раст – рече Анѓушев и изрази надеж дека „Балканлар пластик“ ќе работи еснафски во нашата држава.

За премиерот Зоран Заев, секое отворање нова фабрика е радост за сите, бидејќи тоа креира работни места, го зголемува БДП на државата, а учествува и во извозните компоненти, што значи зајакнување на економскиот стандард на граѓаните.

Новите фабрики се радост за сите заради тоа што тие потврдуваат неколку вредности, а тоа е дека е сигурно и стабилно, дека е прогресивно и перспективно и дека практично е возможно да се решат сите прашања и предуслови за отворање фабрика – истакна Заев.

Тој потенцира дека инвестицијата доаѓа од еден од најголемите, ако не и најголемиот наш пријател.

Турските инвеститори се едни од најприсутните во нашата земја – рече премиерот порачувајќи им да се чувствуваат како дома, а се заблагодари и за неодамнешната ратификација на Протоколот за НАТО во Собранието на Туција.

Соопшти дека странските инвестиции оваа година растат со одлично темпо, а економскиот стандард се зголемува. Нагласи дека странските гринфилд инвестиции од јуни 2018 година до мај годинава пораснале за 200 проценти во споредба со истиот период од претходно. Тоа, посочи, е констатирано во Извештајот за гринфилд иннвестиции во Западен Балкан на „ФБИ маркет“, специјализираниот сервис на “Фајненшл тајмс“.

Дефинитивно сме земја која е променета, која нуди просперитет и обезбедува одличен профит за инвеститорите, а за нас нови работни места – рече Заев.

Според министерот за економија Крешник Бектеши, мерките на Владата ги даваат своите резултати и како резултат на тоа, како што рече, речиси секојдневно ТИРЗ Скопје 1 се менува во позитивна насока.

Тука се отвораат фабрики речиси секој месец. Убеден сум дека со успешната работа на Дирекцијата на ТИРЗ во наредниот период ќе се отворат многу нови фабрики, а тоа се должи и на политичката сигурност и владеењето на правото што беше констатирано и на неодамнешните средби со СТО во Женева – рече Бектеши.

Тој ги повика сите потенцијални инвеститори да ги искористат можностите од Законот за финансиска поддршка на инвестициите и да ги зголемат нивните капацитети, а со тоа да отворат и нови работни места.

Директорот на Дирекцијата на ТИРЗ Александар Младеновски посочи дека го радува секое отворање на нова фабрика во Бунаџик, бидејќи, потенцира, сум сигурен дека за некој месец тука ќе работат млади луѓе кои нема да заминат од земјава.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.