Цените на храната паднаа на најниско ниво во последните две години во мај, бидејќи падот на цените на растителните масла, житарките и млечните производи ги надмина повисоките цени на шеќерот и месото, објави агенцијата на Обединетите нации ФАО.

Житариците значително поевтинија

Индексот на цените на кошничката основни прехранбени производи падна за 3,4 поени во мај во однос на ревидираната вредност во април, лизгајќи се на 124,3 поени, најниско ниво од април 2021 година. Споредено со март минатата година, кога достигна највисоко ниво откако ФАО ги објави извештаите, неговата вредност е помала за 22 отсто.

Најмногу во мај поевтинија растителните масла, за речиси девет отсто во однос на април, што е одраз на големите залихи и слабата побарувачка на палминото масло. Значително поевтинија и житариците, за 4,8 отсто, поради зголемената понуда и продолжувањето на договорот за извоз на житни култури од црноморскиот регион. Сепак, ФАО предупреди на континуиран пораст на цените на оризот, делумно поради намалените залихи од некои извозници.

Пад бележи и индексот што ги следи цените на млекото и млечните производи, за повеќе од три отсто, како одраз на забележително поевтинување на сирењата и сезонскиот пораст на производството на млеко на северната хемисфера.

Шеќерот поскапува четврти месец по ред

Во мај, цената на шеќерот порасна четврти месец по ред, за 5,5 отсто во однос на април, поттикната од намалената понуда што ги поттикна стравувањата дека временскиот феномен Ел Нино може значително да ја зголеми жетвата во следната сезона.

Доцнењето на испораките поради жестоката конкуренција од соја и пченка во Бразил беа дополнително поттикнување на цените на шеќерот, истакнува ФАО. Споредено со мај минатата година, шеќерот поскапе за 31 отсто, покажува извештајот.

Незначително порасна и цената на месото во мај, за еден процент во однос на април, што ФАО го објаснува со континуираната силна увозна побарувачка на живинско месо во Азија и намалената понуда на говедско месо во САД.

Најмногу треба да се зголемат залихите на пченка, ориз и јачмен

Во посебен извештај за понудата и побарувачката на пазарите за жито, ФАО прогнозира дека оваа година во светот ќе бидат произведени 2.813 милијарди тони жито, што е еден отсто повеќе од минатата година.

Глобалните резерви на жито треба да бидат до крајот на сезоната 2023/2024. да биде повисока за 1,7 отсто отколку на почетокот и да достигне рекордни 873 милиони тони, проценува ФАО, додавајќи дека најмногу треба да се зголемат залихите на пченка, ориз и јачмен.

Залихите на пченица и сорго треба да бидат помали отколку на почетокот на сезоната. Трговијата со жита треба да се одвива во сезоната 2023/2024. да се задржи на ниво на крајот на сезоната, бидејќи зголемениот обем на трговија со житни култури како пченката и оризот ќе биде противтежа на очекуваното намалување на обемот на трговијата со пченица.

Цените на храната во мај беа на најниско ниво во последните две годиниRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.