Иако законскиот рок за исплата на априлската плата помина, театарските работници се уште немаат земено плата. ОД еднастрана се најавува покачување на платата на културните работници, од друга страна тие ја немаат земено ни платата за која веќе одработиле.

9 дена доцни плата во театрите. Не можат тие толку да доцнат колку што можеме ние да чекаме – пишува актерот Тони Михајловски, вработен во МНТ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.