Буџетските и фискалните политики влегоа во непозната територија на почетокот на пандемијата Ковид 19 и може дополнително да ја продлабочат нееднаквоста и сиромаштијата во светот, предупреди шефот на Светска банка Дејвид Малпас.

Во светот денес има 100 милиони повеќе луѓе кои живеат во екстремна сиромаштија отколку пред пандемијата, и покрај тоа што владите трошат рекордни суми пари за да ги ублажат ефектите од ширењето на заразата, рече Малпас на тркалезната маса организирана од кинескиот премиер Ли Кечијанг.

Развиените економии закрепнаа, додека во најсиромашните земји закрепнувањето е слабо или не постои, додаде шефот на Светска банка.

Резултатот е „трагична регресија“ на просечниот приход, улогата на жените во општеството и исхраната, рече тој, а ситуацијата дополнително се влоши со зголемената инфлација, тесните грла во снабдувањето и високите трошоци за енергија.

Проблемот со нееднаквоста е делумно вкоренет во самиот финансиски систем и нееднаквата структура на стимулации, тврди Малпас, појаснувајќи дека проблемот е дополнително продлабочен со доминантната политика на издвојување на државниот долг и фискалната и монетарната политика, пренесува Хина.

Во развиените економии, монетарната политика долго време се потпира на задолжителните резерви во комерцијалните банки и ограничениот раст на овие резерви за постигнување стабилност на валутата и цените, а Кина и денес користи таков систем, потсетува тој.

Централните банки на другите големи економии, од друга страна, се префрлија на „пост-монетарен систем“, користејќи големи вишоци банкарски резерви за купување и задржување на долгорочни обврзници и други средства, поддржувајќи ги цените на многу мали групи на средства.

Според него, таквиот пристап ги исклучува малите компании и земјите во развој и истовремено ја ограничува политиката преку регулирање на одредбите за ликвидност и за капитализација на банките.

Фискалната политика, исто така, ги насочува ресурсите кон тесна група субјекти во потрага по пари и ги запоставува другите, а нееднаквоста се продлабочува со политиките за издавање на државни долгови.

Затоа тој го повтори својот апел за повисок степен на транспарентност во договорите за долгови и на замрзнување на отплатата на долговите во земјите со неодржлив долг. Кредиторите треба да се откажат од колатералните аранжмани, порача челникот на Светска банка.

Кина е еден од најголемите кредитори на земјите во развој и нејзиното активно учество и силен глас во напорите за намалување на долгот и како тие се потребни и ќе им помогне на сите учесници со охрабрување на одржливи инвестиции и долг, рече шефот на Светска банка.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.