Ќе добијат ли правда жителите на Гари? Тие стравуваат дека поради стрвноста на власта ќе останат и без вода и со уништено село и природа.

Нивната битка со инстутуциите трае три години, за време на кои безуспешно се обидуваат да докажат дека концесијата за детални геолошки истражувања е незаконска.

Симптоматично, наместо реакција од надлежните, минатата година Министерството за економија доделило и концесија за експлоатација на минерална вода.

Жителите на Гари не прифаќаат компромиси, за нив нема друг избор од одземање на концесијата.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.