Зборувајќи за приватизацијата на државното земјиште, поранешниот министер за финансии Борис Стојменов во емисијата „10 Минути“ на ТВ21 потенцираше дека држава без свое земјиште – не е држава.

Држава без свое земјиште, без своја територија, без своја сопственост, не е држава и во тој аспект, од политички, а и од економски аспект, тоа е исто, бидејќи земјата е најголемиот капитал на буџетот. Ако вие изгубите свое земјиште вие ќе имате многу сиромашен буџет и истиот нема да има капитал, вели Стојменов.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.