ССМ најавува дека ќе ги објавува со име и презиме сите пратеници кои нема да гласаат за Законот за измени на Законот за минималната плата.

Секој еден пратеник ќе биде јавно објавен. Наредните избори се за две години и не знам како тие пратеници ќе се чувствуваат кога ќе го слушнат нивното име и презиме и ќе се каже дека тој пратеник не кренал рака за покачување на платите на сите работници во државата, изјави денеска претседателот на синдикатите, Дарко Димовски.

Димовски најави дека денес во 13.30 часот ССМ ќе излезе на протест пред седиштето на Организацијата на работодавачи и еден час ќе го блокира центарот на градот, а од 16 часот е најавената нова трипартитна средба со Владата и работодавачите.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.