Одлуката на Централната банка за времена суспензија на исплатата на дивиденди од страна на банките и штедилниците до крајот на 2021 година е целосно оправдана, вели за весникот ВЕЧЕР, професорот Трајко Славески, екс министер за финансии. НБРМ требаше да воведе забрана за исплата на дивиденди од страна на банките уште во март/април минатата година, на самиот почеток од пандемијата, по примерот на речиси сите централни банки во Европа. Како член на Економскиот совет при техничката влада јас ваков предлог изнесов уште на првиот или вториот состанок на Советот, потенцира Славески.

Целиот текст овде.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.