СЈО 4 години испумпа 12 милиони евра пари на граѓаните, кои се потрошија за плати и хонорари за обвинителите-рекетари и нивните роднини вработени како административен персонал. СЈО ги трошеше парите на граѓаните, а работеше за Зоран Заев. Заев најавуваше хајка, а СЈО веднаш отпочнуваше монтирана истрага, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

На обвинителите на СЈО им беа овозможени сите услови и комоција за работа, истите злоупотребија сè и беа маша за рекетирање. Во медиумите излегоа информации дека Катица Јанева 4 години земала месечна плата од бруто 120 илјади денари, а по основ на бонуси земала 250 илјади денари или вкупно 330 илјади денари месечно од буџетот биле одвојувани за Катица Јанева која на крајот заврши во затвор поради рекетирањето. Според информации кои беа објавени во јавноста јавен обвинител во СЈО земал плата 120.000 денари бруто, односно 80.000 денари нето плус додаток од 160.000 денари секој месец. Во медиумите видовме и прочитавме како во СЈО се вработувало непотистички и се вработувале партиски кадри на СДСМ. СЈО било претворено во институција за згрижување на роднини и партиски лица, се наведува во соопштението.

ОД ВМРО-ДПМНЕ порачуваат дека по примерот на обвинителите во СЈО биле и службениците, кои земале плата повеќе од просечен јавен обвинител во ОЈО.

Многу дадени пари од граѓаните, а ефект никаков. СЈО беше само маша во рацете на Зоран Заев за спроведување на хајки и криминал.Одговорност за целото незаконско работење ќе има, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.