По решенијата за принуден одмор за вработените во најголемите фабрики како „Кромберг и Шуберт“ и „Дрекселмаер“, работниците во приватниот сектор се соочуваат со нови проблеми.

Голем број на лица на социјалните мрежи алармираат дека се соочуваат со разни проблеми како несоодветна заштита на работното место, како и проблеми со и онака проблематичниот јавен превоз, кој сега уште толку редуциран.

Меѓу останатите кои се пожалија е и шофер, кој во домашен карантин добива отказ од работа, бидејќи одбил да вози за Битола, поточно не смеел да го напушти станот.

Денес му е доставено решението. Карантин му беше одреден возеше за фирмата во Грција, објаснува користик на социјалната мрежа „Фејсбук“, барајќи совет за тоа каде да се обрати во ваков случај.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.