Семејната фирма на Цанде доби тендер вреден 2,9 милиони евра од Македонија пат

Економија 13.10.2021 / 9:23

„Технокомерц“, семејната фирма на поранешниот пратеник на СДСМ, сега нивен кандидат за градоначалник на Општина Аеродром, Александар Филиповски – Цанде, е добитник на тендерот од „Македонија пат“ за набавка на „основни средства – товарни моторни возила опремени со специјална опрема за чистење на снег“.

Станува збор за договор вреден 177,000,000 денари или 2,878,049 евра.

Иако највреден за годинава, ова не е единствениот тендер кој „Технокомерц“ го добил во 2021 година. Според податоците од Јавни набавки,  од моментот кога станал пратеник заменик извршниот директор Цанде, „Технокомерц“ има плодна соработка со државниот буџет:Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.


Comments are closed for this post.

Најнови вести