Зборувајќи за македонската економија и неостварените ветувања во изминатите четири години на владата на СДСМ, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на вчерашната прес-конференција потсети и дека седум пати понизок е растот на БДП од она што им беше ветено на граѓаните.

Ветуваа раст од 5% на БДП секоја година. Каква е реалноста? Во периодот од четири години започнувајќи од 2017 година, завршувајќи со 2020 година, просечниот раст е 0.7% или точно за седум пати помалку од тоа што го ветуваа, потсети Мицкоски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.