Вицепремиерот Артан Груби кој беше гостин во Алсат изјави дека не се точни гласините кои кружат во медиумите дека ќе има екстремно поскапување на струјата.

Според Груби, поскапување ќе има, но не во бројките за кои се зборува. Од друга страна, компанијата ЕСМ доби државна помош од 1 милијарда евра.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.