Доцниме со подготовките за грејната сезона и за презимување со најголемата енергетска криза по осамостојувањето, вели универзитетскиот професор Констанин Димитров за Телма.

Тој вели дека набавките на мазут, јаглен, гас требало да бидат готови во март за да не се доведуваме во ситуација да молиме по многу повисоки цени да се соочуваме со недостиг на енергенси.

Наместо секој да произведува струја, државата им помага на поединци да прават екстра профит, вели Димитров.

Целата изјава слушнете ја во видео разговорот

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.