Претседателот на Синдикатот за образование, наука и култура Јаким Неделков, вели дека според закон, со зголемување на минималната плата треба да се зголемат и останатите плати за работни места со различен коефициент на сложеност.

Сега во градинките имаме седум работни позиции што земаат иста плата, што е спротивно на закон – Неделков во неделното интервју на Радио Слободна Европа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.