Според премиерот во заминување Зоран Заев сопствениците на компаниите не се виновни за зимањето на дел од платата во плик.

Како што изјави вечерва од студиото на МРТ, газдите ги покривале сите трошоци кон државата, а со вишокот на пари можеле да прават што сакаат па дури и да ги запалат.

Тој не гледа никаков проблем доколку сопствениците на компаниите решат дел од тие пари да го дадат на работниците во плик, а за функционирањето на оваа пракса, според премиерот, виновни биле работниците.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.