Државниот инспекторат за труд добил преку 100 жалби за неисплата на задолжителниот регрес К-15. Токму од тука вчера на 114-та седница на Владата, одлучено е да се засилат контролите во прифатните фирми, и надзорот ќе биде спреведен до крајот на февруари.

Добивме информација дека регресот за годишен одмор К-15 од некои компании не е исплатен. Државниот инспекторат за труд добил преку 100 жалби за неисплата на К-15. Тој е задолжен да информира во однос како се спроведува исплатата за регрес на годишен одмор, и дали и какви мерки се превземени за компаниите кои не ја испочитувале оваа обврска“, изјавија портпаролите на Владата на денешната прес-конференција.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.