Македонија е 57. земја во светот по извоз на електрична енергија, од којшто во 2019-та година заработи 39.015.000 долари или над 26% повеќе во однос на 2018-та година, пишува Бизнисинфо.мк.

Во светот минатата година, извозот на струја достигна ниво од 33 милијарди долари или 5,8% помалку во однос на 2018-ма година. Лидер по извоз на електрична енергија е Германија со удел од 11,4% и 3,8 милијарди долари.

Според World’s top exports, меѓу петте најголеми извозници на струја лани беа и: Франција (три милијарди долари), Канада (1,9 милијарди долари), Швајцарија (1,8 милијарди долари) и Кина (1,5 милијарди долари).

Од земјите во регионот, најдобро е позиционирана Словенија (14-та) со 832 милиони долари. По нејзе следат: Бугарија (392 милиони долари), Босна и Херцеговина (329 милиони долари), Хрватска (294,5 милиони долари), Грција (119,4 милиони долари), Србија (81 милион долари) и Албанија (70 милиони долари).

Македонија е исправена пред еколошка катастрофа до која неминовно ќе дојде со празнење на вештачките езера. Подводната црква во Мавровското Езеро одамна е далеку од вода, водата во Тиквешкото Езеро нема доволно кислород, а на Дебарското може да се игра фудбал. во водата соочена со вистинска еколошка катастрофа. Водите на езерата рапидно се повлекуваат оставајќи зад себе глетка која вознемирува и предупредува дека ако не се преземе нешто во најскоро време ќе ги согледаме сите последици од човечката немарност.

Повлечено е Мавровското Езеро, за што сведочат овие фотографии. На Фејсбук страницата посветена на градот Гостивар за состојбата на Мавровското Езеро прстот диретно се вперува кон ЕЛЕМ Гостивар.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.