Пратениците веќе за само осум дена од минатиот месец на своите сметки добиле во просек по 16 000 денари плус, а ако нешто не се смени нивната плата во иднина би била околу 1.750 евра, а на министрите пак околу 1.850 евра.

Ова следува по одлуката на Уставниот суд за укинување на замрзнатата основица.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.