Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука цените на нафтените деривати од ноќеска на полноќ да бидат зголемени за денар до денар и половина.

Еуросупер БС-95, дизелот и Есктра лесното масло за домаќинство поскапуваат за еден денар, а Еуросупер БС-98 за денар ипол.

Според тоа, новата цена на Еуросупер БС-95 ќе биде 65,50 денари за литар, Еуросупер БС-98 ќе се продава по цена од 67,50 денари, а дизелот по цена од 56 денари за литар. Есктра лесното масло за домаќинство ќе се продава по цена од 45 денари за литар.

Малопродажната цена на мазутот М-1 HC се зголемува за 0,637 денари за килограм и сега ќе изнесува 35,396 денари за килограм.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.