Зголемување на цената побарале сите компании и БЕГ и ЕСМ Енергетика и Скопје Север. БЕГ побарале зголемување од околу 2 проценти, ЕСМ 65 отсто и Скопје Север 16 проценти.

Од друга страна на гасот на Светските берзи бележи раст од 50 отсто, а учествува со 70 % од одлуката на крајната цена на парното. Регулаторна во моментов прави анализи. Подготвителна седница ќе има во вторник, а конечната одлука на крајната цена ќе се знае во четврток, велат од Регулаторна.

Новата цена ќе важи од 1 Август. Лани цената на парното остана иста.

извор: Сител

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.