Намалувањето на буџетските трошоци е мал смета поранешниот министер за финансии, Никола Поповски, кој смета дека процентот сепак ќе се зголемува во мај.

– Очекувам намалувањето на буџетот во секторот да биде поголемо од почетокот на мај. Владата малку задоцни, но се надевам дека пандемијата нема да трае долго, иако е загрозен. На пример, со исплатата на целите мартовски плати за целата администрација, мислам дека е направена грешка, вели Поповски за Алсат ТВ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.