Во Ресен викендов се одржува традиционалната манифестација „Преспански јаболкобер 2020“.

Официјално манифестацијата ќе ја отвори министерот за локална самоуправа Горан Милевски.

Kако што појаснуваат организаторот, општината Ресен, со манифестацијата се означува почетокот на бербата на јаболката во Преспа со свечено откинување на првото јаболко на овошниот насад на „Свислион Агроплод“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.