Од 1 декември, според законот што се очекува да стапи во сила за забраната за пластични кеси, постои ризик над 550 работници во Македонија да останат без работа. Производителите на пластични кеси велат дека не можат да ги исполнат бараните стандарди за толку кратко време. Зуркани Јусуфи вели дека државата им дала само два месеци.

Ова е неспорна работа во моментов со овој закон мораме да ги затвориме фабриките и сме 28 фирми и за приближно 550 вработени сме директно инволвирани, но индиректно имаме и дека сме снабдени со различни материјали, вели Јусуфи.

Целиот текст овде.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.