Папата Франциск слетал во Македонија со неисправен радарски систем на скопскиот аеродром.

Основниот радарски систем на скопскиот аеродром не функционирал кога утрото на 7 мај папата Франциск слета во Македонија, објави „Телма“.

Како што добро информирани извори тврдат за Телма, во април и во мај оваа година основниот радар на скопскиот аеродром не функционирал, и тогаш навигациските служби работеле според бекап, народски кажано резервни процедури и со полуисправен радар.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.