Еврото забележа пад на вредноста во однос на доларот по разочарувачките економски показатели од Франција и од Германија.

Првпат за 2,5 години намалена е активноста на францускиот приватен сектор поради протестите на Жолтите елеци.

И во Германија регистирано е успорување на приватниот сектор на четиригодишниот минимум.

По објавувањето на податоците за успорувањето во последниот квартал кај двете најголеми економии во евро зоната, вредноста на еврото се намали за 0,6 отсто и е под 1,13 долари.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.