🧩 Преку Охридскиот рамковен договор, со членството во НАТО и со отворањето на преговорите со ЕУ, како клучни достигнувања за државата, придонесовме низ годините кон градењето на се по поволна економска клима која ја позиционира 🇲🇰 помеѓу најатрактивните земји во регионот за странски инвестиции.
🎯на денешен ден поставуваме камен-темелник на фабриката со најсовремена технологија за производство на електрични автомобили е-Go на компанијата Next Go Mobile.
🎯инвестиција во вредност од 130 милиони евра каде ќе се отворат околу 1.000 нови работни места, а се предвидуваат и околу 3.000 индиректни вработувања.
🎯 Владата обезбедува континуирана поддршка преку различни олеснителни мерки со цел привлекување на инвестиции кои ќе обезбедат нови работни места и одржлив економски раст.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.