Бркање од работа, неисплата на субвенции вакви закани и уцени во изминатите 24часа стигнале до кочанските оризопроиводители, oбјави Алфа телевизија.

Притисокот е огромен, но веќе не се плашиме.Што сака нека се случи, ние живееме од ориз. Ќе излеземе да си ја кажеме маката. Ако не слушне некој арно, но да не исплашат повеќе не можат. Од куќа на куќа одат и претат. Нема да земете субвенции, ќе ве бележат, детето ќе ти го избркат од работа, изјави Здравко Арсов од Иницијативниот одбор на оризопроизводители.

Оризопроизводителите бараат исплата на субвенциите пред стартот на новата сеидба, повисока откупна цена, исчистени канали и навремено пуштање на водата за наводнување.

Целиот текст овде.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.