Веста дека со последното најавено покачување, минималната пензија ќе се зголеми за 36 денари, предизвика револт кај кавноста, имајќи ги предвид што околу170.000 лица имаат пензија до 14.500 денари и се сметаат за ранлива категорија. Фотографијата од 55 центи на Тони Михајловски сликовито прикажува колку трагикомично е ова „зголемување“.

Кога ќе кажеш 36 ден, звучи како да е малку, ама кога ќе го претвориш во евра одма е друго. Уживајте пензионери. Заслужено, пишува актерот на „Фејсбук“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.