Ново задолжување од 14 милиони евра

Економија 19.06.2019 / 13:31

Министерството за финансии вчера одржа нова аукција на хартии од вредност со која повлече дополнителни 860 милиони денари односно 14 милиони евра. Според проценките на сите светски реномирани институции, со ова ново зголемување, долгот на државата се очекува да надмине над 50 отсто.

Министерството за финансии редовно повлекува милионски суми на аукциите на државни хартии од вредност но сепак и покрај енормните задолжувања инвестициите во реални проекти изостануваат.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.


Comments are closed for this post.