Формирањето на ново тело во Владата во кое членуваат 23 експерти од полето на економијата предизвика реакции кај дел од јавноста. Засега, од Владата велат дека не ги откриваат имињата на ангажираните економисти. Прво ќе чекале резултати од нив, па дури потоа ќе ѝ ги претставеле на јавноста. За експертите, добро е тоа што властите бараат решенија и мислења од експерти, но клучната одлука мора да ја носат функционерите коишто се избрани за тоа и имаат мандат од граѓаните, објави Алсат М.

Ова е група која треба да гледа на среднорочно и долгорочно, каде сакаме да ја однесеме нашата земја и каква иднина ќе креираме за нашите деца, за нашите внуци и правнуци. Тоа е нашата мисија на сите нас кои во моментов имаме можност тоа да го направиме, вели Битиќи.

Целиот текст овде.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.