Регулаторната комисија за енергетика денеска треба да го објави новиот ценовник за нафтените деривати што ќе биде во сила сѐ до следниот понеделник.

Претходната недела горивата за половина денар се зголемија малопродажните цени на бензините Еуросупер 95 и Еуросупер 98 , како и дизелот и екстра-лесното масло за загревање се зголемија.

Актуелната цена на Еуросупер 95 е  61,00 денеари од литар, Еуросупер е 63,00 ден/лит, додека таа на дизелот изнесува 52,50, а таканаречената црвена нафта за домаќинства е 52,00 денари.

Мазутот беше поскапен за 0,428 ден/кг, а цената од 22.06.2020 година е утврдена на 25,824 денари од килограм.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.