Регулаторната Комисија за енергетика и овој понеделник како и секој понеделник во неделата, ќе одлучи и ќе ги соопшти новите цени на горивата.

Според последната одлука, малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголеми за 0,50 ден/лит и со тоа ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 67,50 ден/лит, додека малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемија за 1,00 ден/лит, и со тоа новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 70,00 ден/лит, малопродажната цена на дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 62,50 ден/литaр.

Цените кои РКЕ ќе ги соопшти утре, стапуваат на сила од вторник, пред стартот на Новата Година.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.