Владата вчера се задолжи за нови 15 милиони евра. Имено, вчера се одржа аукција на државни хартии од вредност во износ од 900.000.000 денари или околу 15 милиони евра.

Експертите алармираат за огромните задолжувања која ја следат оваа влада посебно и поради отсуството на капитални инвестиции, инфраструктури и стратешки проекти.

Инаку, она што е најкарактеристично за оваа власт е дека пред да дојде на власт оваа владеачка гарнитура, беше главен критичар на задолжувањата, но од кога се во владејачка позиција континуирано ги практикува.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.