17 АВГУСТ 2018 Сугаревски: Нашите очекувања се дека до 30 септември овој автопат ќе биде комплетно завршен и пуштен во употреба.
17 СЕПТЕМВРИ 2018 Сугаревски: Крајниот рок беше 30. септември, согласно временските услови кои што беа ќе има многу минимално пролонгирање. Градежните активности очекуваме дека во наредниот месец, до средината или крајот ќе бидат комплетно завршини.
18 ОКТОМВРИ 2018 Сугаревски: Оваа автопатска делница е во финална фаза, ќе биде готова за месец до месец и половина.
9 ЈАНУАРИ 2019 Заев: Автопатот Скопје – Штип ќе биде пуштен до крај на месецов.
11 ЈАНУАРИ 2019 Китанов: Очекувам крајот на месецов автопатот да биде пуштен.
4 МАРТ 2019 Анѓушев: Автопатот ќе го пуштиме неделава.
6 МАРТ 2019 Сугаревски: Моментно се работи на два автопата и тоа Кичево – Охрид и Миладиновци – Штип што ќе биде пуштен во употреба во текот на оваа седмица.
13 МАЈ 2019 Китанов: Автопатот Штип-Миладиновци ќе биде пуштен за 10 до 15 дена.
16 МАЈ 2019 Сугаревски: Автопатот ќе биде пуштен до крајот на месецот.
28 МАЈ 2019 Сугаревски: Не би сакал да шпекулирам кој ден ќе биде пуштен во сообраќај, но до четврток, петок, ќе биде пуштен.
1 ЈУНИ 2019 Сугаревски: Овие денови тој ќе биде пуштен во употреба, да не фиксираме датум, ама овие денови.

извор: Плусинфо

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.