Денеска пред Министерството за финансии, на протест излегоа вработените во оваа институција. Нивното незадоволство кулминира поради неисполнување на ветувањето дека ќе добијат повисоки плати за 30 отсто.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.