Гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска-Бежоска во синоќешното гостување во „Eкономски магазин“ на Алсат истакна дека Законот за употреба на јазиците, односно член 8 став 1, во врска со употребата на книжни и ковани пари, печат и поштарина не е добро објаснет.

Членот вели дека треба да има симболи, а јас велам дека дури и сега постојат симболи. Дали тоа значи дека треба да има промена на сите забелешки, или само на некои, сето тоа ќе биде процес кој ќе се одржи во иднина со појасна слика за тоа кои се обврските и активностите на кои треба да продолжиме да работиме, рече гувернерката.

Инаку во член 8, став 1 од Законот за употребата на јазиците се наведува дека „книжни и ковани пари и поштенски марки ќе содржат симболи кои претставуваат културно наследство на граѓаните кои зборуваат на македонски јазик и неговото кирилско писмо и на јазикот што го зборуваат најмалку 20% од граѓаните и неговото писмо“.

Ангеловска-Бежоска наведе дека централната банка ја анализа усогласеноста на книжните и ковани пари со новиот закон, но според неа тоа ќе трае околу пет години за да се финализира овој процес.

Би рекла дека менувањето на дизајнот, изгледот на парите и вклучувањето на елементите што ги спомнавме со законот бараат повеќе време, треба да сме свесни за ова. За тоа, исто така сведочат европските искуства. На пример, тука може да зборуваме за искуството на Европската централна банка (ЕЦБ), каде што од моментот на донесување на одлуката за издавање на нова серија на евро-банкнотите се до последната фаза, нивното печатење и пуштање во оптек траеше околу пет години. И покрај тоа, централната банка ќе спроведе детална анализа и ќе го почитува законот, рече првиот човек на НБРМ.

Рокот од најмалку пет години е разумен, поради сложеноста на процесот.

Првично, мора да се направи избор на идејно решение, што значи дека ќе има тендер и јавен повик. Дури потоа ќе следува избор на идејно решение. Тоа треба да биде отворен тендер за избор на компанија која ќе ги испечати новите банкноти, а потоа на ред е контролната постапка сѐ до пуштање на нови валути во оптек, додаде таа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.