Граѓаните на Србија, Македонија и Албанија наскоро ќе можат да се вработат во тие земји со идентификациски броеви на „Отворен Балкан“ без никакви дополнителни административни бариери.

Издавањето на првите идентификациски картички кои ќе овозможат слободен пристап до пазарот на труд во Западен Балкан се очекува за време на Самитот Отворен Балкан на 7 и 8 јуни во Охрид“, изјави Ненад Ѓурѓевиќ, советник во Стопанската комора на Србија (ПКС) , на панелот „Ветрови на балканските промени – како го менуваме нашиот регион“ во рамки на форумот Отворен Балкан што го одржува организацијата „Лимбек“,

Тој рече дека Стопанската комора на Србија, заедно со стопанските комори на Македонија и Албанија, бизнис заедницата, активно учествува и ги поддржува владите во спроведувањето на иницијативата Отворен Балкан и дека приоритет е натамошната имплементација на договорените договори.

Наведувајќи го како главен предизвик постигнувањето на целите во дадените временски рамки, Ѓурѓевиќ посочува дека за побрзо спроведување и усогласување на администрациите потребно е да се формираат имплементаторски и надзорни тела на ниво на иницијативата Отворен Балкан кои би ја следеле имплементацијата и реализацијата на целиот процес. Тој изјави дека „Отворен Балкан е отворен за сите економии од регионот“, со порака дека само заедно можеме да одговориме на деловните предизвици и да привлечеме странски инвеститори во регионот.

Тој вели и дека економиите на Западен Балкан заедно имаат околу 18 милиони жители и бруто домашен производ од 111 милијарди евра, што е помалку од една Чешка, чиј БДП е 250 милијарди евра.

Затоа, важно е на оперативно ниво заедно со бизнис заедницата и претставници на министерствата и стручните служби да најдеме решенија, соодветни протоколи и да ја усогласиме работата на стручните служби со цел усогласување и издавање на потребните сертификати за производите, кои ќе бидат признати во сите три земји. Со тоа значително би се олеснил бизнисот на компаниите во регионот, рече Ѓурѓевиќ.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.