РКЕ денеска ги објави новите граници на блок тарифите, според кои ќе се пресмета потрошувачката на струја, а најголемите потрошувачи ќе плаќаат до 130% поскапа струја, објави „Сител“.

Првиот блок ќе опфаќа потрошувачка на струја до 210 киловат час, вториот ќе биде до 630, третиот до 1.050, а четвртиот над 1.050 киловат часови.

Дебатата сè уште трае, по која ќе бидат познати повеќе детали.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.