Над 36 илјади граѓани на Македонија останале без работа од почетокот на пандемијата со коронавирусот. Според податоците од Агенцијата за вработување, бројот на активни баратели на работа од 31 март до 24 август се зголемил за 36.362 лица.

Доколку на крајот на март како невработени биле пријавени 107.732 лица, додека за само помалку од пет месеци тој збор се зголемил на 144.094 лица.

(графика: Рефлектор.мк)

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.