Бројот на претплатници во мобилната телефонија во државава достигнал 2.030.386 заклучно со третиот квартал лани, што е за 8,71 процент повеќе во однос на претходниот квартал, како и за 10,73 проценти споредено со третиот квартал од претходната година, покажува Извештајот за развој на пазарот за електронски комуникации за третиот квартал 2021 година.

Според податоците од Извештајот што го објавува Агенцијата за електронски комуникации (АЕК), заклучно со третиот квартал годинава во државава се регистрирани 422.967 корисници во фиксната телефонија, што е за 3,51 процент повеќе во однос на истиот период лани.

Вкупниот број на претплатници на пристап до интернет со широк опсег (не се вклучени претплатници преку мобилни уреди) достигнал 490.084, за 1,62 проценти повеќе на квартално, а за 5,97 на годишно ниво.

Истовремено АЕК регистрира 1.568.813 претплатници на пристап до интернет со широк и тесен опсег преку мобилни мрежи (2Г/3Г/4Г), за 12,4 проценти повеќе во однос на претходниот квартал.

Раст се бележи и кај претплатниците на ТВ пакети, чиј вкупен број на крајот на третиот квартал лани е 423.915, за 0,5 проценти повеќе во однос на вториот квартал, а за 1,64 проценти во однос на третиот квартал лани.

Телефонски услуги на фиксна локација во третиот квартал од 2021 година обезбедувале 14 нотифицирани субјекти, а пет на јавна мобилна комуникациска мрежа. Услуги за пренос на податоци имало од 82 субјекта, додека 40 биле активни во пренос на радио и ТВ сервиси

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.