Денес би сакал со оваа прес конференција да го предизвикам вашето внимание на коруптивните набавки и договори кои што случуваат во АД ЕЛЕМ и во РЕК Битола, вели Антонијо Милошоски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

Во продолжение следува интегрален текст од неговата прес-конференција:

На 21.12.2020 година АД ЕЛЕМ склучи повеќе договори со приватни фирми „Постапка со преговарање без објавување на оглас” односно Договор во четири очи вреден шест милиони и шестотини илјади евра.

Станува збор за склучување на договори во четири очи за услугата “ангажирање на помошна механизација за потребите на рударската оператива во ПЕ (производна единица) РЕК Битола”. Ангажирана опрема е булдожер, хидроуличен багер-гасеничар, телескопски чистач на транспортна лента, камион дампер, утоварна лента, скип и грејдер. Со овие договори видовме и во претходниот период дека најчесто подизведувачи се камиони со струмички таблици за коишто постојат индиции дека припаѓаат на семејството на фамилијата на власт.

Во предизборната програмата во 2016 год. “План за живот” на страна 220 СДСМ објави дека нивниот главен проект за РЕК Битола ќе биде набавка механизација за потребите на РЕК Битола за како што истакна сегашниот директор на ЕЛЕМ да не се случуваат повеќе понатаму коруптивни договори во РЕК Битола. Но директорот на ЕЛЕМ, поранешен пратеник на СДСМ откако е дојден на власт од 2017 година до денес го немаат реализирано она што го ветија. Напротив само во декември 2020 година склучиле четири договори во четири очи кои што се вредни шест милиони и шестотини илјади евра. Овие договори СДСМ ги нарекуваше коруптивни договори.

Затоа почитувани новинари сметаме дека токму ваквите договори се дел од одговорот на прашањето зошто Македонија падна на историски најниското 111 место на рангирањето за борба против корупција и овие договори се веројатно она и што го посочи холандскиот амбасадор во едно скорешно интервју кога изјави дека освен блокадата од Бугарија пробајте како држава да се позанимавате и со борбата против корупцијата.

Дали СДСМ намерно не ја реализираат набавката на сопствена механизација на РЕК Битола за да можат да склучуваат договори во четири очи и да продолжат со вакви договори кои што ги нарекуваа “коруптивни договори” до 2016 година?

Дали СДСМ е партија која што им дава предност на семејните фирми на партијата на власт, а не е спремна да се бори против корупцијата.

Моменталната состојба во енергетиката е катастрофална и енергетските компании ТЕЦ Осломеј, ТЕЦ Неготино исто така се дел од неспобноста на оваа Влада каде што Владата во моментов која што е неспособна да ги разработи ТЕЦ Осломеј, ТЕЦ Неготино изготвува студија за нивна продажба. Продажбата на ТЕЦ Осломеј и ТЕЦ Неготино исто така нешто што ќе се одрази и на РЕК Битола ќе остави многу луѓе на улица. Веројатно некој од власта ќе успее да ги купи за евтини пари, но многу луѓе во Неготино, во Кичево и во Битола ризикуваат да останат без работа.

Ова наликува на сценариото на намерно уништување на овие комбинати, намерно нивно обезвреднување како во време на транзицијата за да може ТЕЦ Неготино и ТЕЦ Осломеј да бидат продадени за малку пари.

Дали СДСМ повторно спрема “бонбона бизниси” со овие енергетски капацитети?

За четири години владеење на СДСМ видовме сẻ, но не видовме добро менаџирање со енергетските капацитети во Република Македонија како што беше ветувано во нивната програма “план за живот”.

Единствено имаме покачување на струјата и како што гледаме преку Транспаренси Интернешнл покачување на корупцијата. За жал дел од оваа корупција е приметена и во тендерите кој што во моментов се одвиваат во РЕК Битола.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.