Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во Прилеп го промовира проектот за изградба на ново автопатско решение на трасата Скопје-Велес-Прилеп-Битола-Меџитлија, што ќе оди преку Бабуна.

Истовремено, Мицоски истакна и дека првата работа што ќе ја направат за тутунарите е што ќе донесат Закон со којшто ќе биде забранет увозот на тутунот додека има македонски тутун што е непродаден и тој не се продаде до последниот лист.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.