Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, за време на јавната собраниска расправа во врска со состојбата со откупот на грозјето, побараа од премиерот Зоран Заев интервентен откуп и обезбедување 10 милиони евра за лозарите, истакнува претседателот на партијата, Хрстијан Мицкоски.

Денеска во Собранието на Република Македонија се одржа јавна расправа во врска со состојбата со откупот на грозјето, по иницијатива на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ.

 

Бараме од Заев интервентен откуп и 10 милиони евра за лозарите, да го исполни она што го ветуваше во 2016 година!

 

Потпретседателот Александар Николоски, и нашиот колектив, во кампањата зборуваа дека зелената мафија царува во Македонија и ја јаде маката на македонските земјоделци!

 

Тогаш беше тешко и тажно да се гледа како се откупува еден килограм краставици за пет денари.

 

Овие денови, уште потешко и потажно е да се гледа како се откупува еден килограм грозје за еден и пол или два денари! – објави Мицкоски.

Денеска во Собранието на Република Македонија се одржа јавна расправа во врска со состојбата со откупот на грозјето, по…

Gepostet von Hristijan Mickoski am Freitag, 2. Oktober 2020

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.