Продолжуваат масовните вработувања во државните институции. 160 нови вработувања во Царинската управа за неполни три месеци.

СДСМ додека беше опозиција постојано обвинуваше за партиски вработувања и гломазност на администрацијата и останатите институции. Ветуваа редуцирање на вработените и целосна департизација, но откако дојдоа на власт го работат токму спротивното.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.