Тоа што на запад е корпоративно правило и синоним за успешност на менаџерите кај нас уште е табу тема – висината на платите на најангажираните лица во компаниите. Но еве и кај нас еден пример дека се почитува Законот за трговски друштва во делот на транспарентни објави на податоци за финансиски примања на членови на органи на управување. Долгогодишниот прв човек на „Македонијатурист“ синоним за македонски хотелиер Доне Таневски лани имал вкупни примања од 137.750 евра, пишува порталот Фактор.мк.

Целиот текст овде.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.