Антонио Милошоски, пратеник на ВМРО ДПМНЕ објавува на својот профил на фејсбук дека Македонија, за разлика од другите земји во регионот е на дното според директни странски инвестиции.

Како што објавува Милошоски, Србија е прва со 4,585.000.000 долари, пред Албанија (1.281.000.000) и Бугарија (1.223.000.000). Македонија има само 365.000 долари.

Странски директни инвестиции #FDI, регионална споредба за 2019, Македонија на дното:
#Serbia 4.585.000.000$
#Albania 1.281.000.000$
#Bulgaria 1.223.000.000$
#Macedonia 365.000.000$, пишува Милошоски.

Странски директни инвестиции #FDI, регионална споредба за 2019, Македонија на дното:
#Serbia 4.585.000.000$
#Albania 1.281.000.000$
#Bulgaria 1.223.000.000$
#Macedonia 365.000.000$

(извор: Unctadstat)

Posted by Antonio Miloshoski on Tuesday, 6 October 2020

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.