Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска порача дека „нема намера да биде трговец со гас или трговец со мазут“, во однос на понудените предлози до Владата за справување со енергетската криза.

-Ние во партијата немаме намера да се занимаваме со тоа, туку едноставно ова се позиции кои ги ставаме на располагање на Владата, со што им помагаме на граѓаните и стопанството. Гаспром не е позицијата, но на крајот од денот Гаспром е директниот извор за да дојде гасот во Македонија. Поразот на сите влади е што сме дозволиле само еден влез во државата. Гаспром мора да биде тој кој што ќе одлучи дали ќе се крене рампата. Позицијата со која што јас разговарав, обезбедува гаранција дека тоа ќе се случи, одговори Мицкоски на новинарско прашање по средбата со премиерот Димитар Ковачевски.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.